1. Hlavní stránka
  2. Hudba
  3. Jazz / Blues
  4. JFB: Contraband po 30letech, Luboš Andršt Blues Band&Peter Lipa
JFB: Contraband po 30letech, Luboš Andršt Blues Band&Peter Lipa

Jazz / Blues

Vstupenky - JFB: Contraband po 30letech, Luboš Andršt Blues Band&Peter Lipa

Nebyly nalezeny žádné akce

Je nám líto, ale nebyly nalezeny žádné akce.

JFB: Contraband po 30letech, Luboš Andršt Blues Band&Peter Lipa - více informací

Contraband Jazz Orchestra po 30 letech (CZ)
Luboš Andršt Blues Band & Peter Lipa (CZ, SK)

Contraband Jazz Orchestra pod taktovkou Milana Svobody sklízela od konce 80. let úspěchy nejen na domácí scéně, ale i v zahraničí. Po více než desetileté přestávce se nyní vrací na pódia, aby oslavila své třetí kulatiny.

Přijde-li řeč na domácí bigbandový jazz, nemůže v diskuzi chybět jméno Milan Svoboda. Zakladatel legendárního Pražského Big Bandu – mezinárodně uznávaného a oceňovaného orchestru, který zvláště v druhé polovině 70. let sloužil jako líheň mladých jazzových talentů – zanechal na české hudební scéně výraznou stopu nejenom jako skladatel, aranžér a klavírista, ale rovněž jako pedagog.
Orchestr Contraband byl určitou variantou Svobodova Pražského Big Bandu. Formoval se během letních jazzových dílen, kde Svoboda působil jako lektor a nastoupila do něj nová generace jazzových hudebníků. Po úspěšných vystoupeních na mezinárodním festivalu v Karlových Varech 1988 (Grand Prix) a festivalu big bandů v Dortmundu následující rok (první cena) se definitivně etabloval na naší i mezinárodní hudební scéně. Velký úspěch slavily jeho koncerty pojaté jako divadelní jazz-rocková show. Contraband na brněnském JazzFestu oslaví 30 let. A rozhodně to nebude oslava samoúčelná. Početný ansámbl má totiž stále co říct.

Luboš Andršt je synonymem pro českou bluesovou kytaru. A také důkazem, že blues a jazz jsou z jedné krve.
„Když zrovna hraji blues, tak do toho občas přidám nějakou 'jazzovou zatáčku' a zamotám do té muziky noty, které tam nikdo nečeká. Ale dělám to i naopak. Do jazzové muziky napálím blues a to zabere vždycky,“ říká Andršt a popisuje oba žánry jako své nohy. „Díky tomu, že hraju jazz i blues, stojím pevně na zemi. Kdybych hrál jen jedno z toho, tak bych se kymácel,“ glosoval před lety své stylové rozpětí pro Musicserver.
Během své kariéry spolupracoval s celou špičkou české jazzové i rockové scény, namátkou třeba s Michalem Prokopem, Martinem Kratochvílem, Jiřím Stivínem či Emilem Viklickým. Do české bluesové historie se zapsal také svým dvojím vystoupením s legendárním B. B. Kingem.
Andrštovo kytarové mistrovství je zaznamenáno na pětačtyřiceti albech, na kterých můžete najít přes devadesát jeho původních skladeb. Nyní vystupuje s jazzovým kvartetem Luboš Andršt Group, s Michalem Prokopem v jeho Framus Five a projektu Unplugged a také se svým Blues Bandem, s nímž přijede i na letošní JazzFestBrno. Tradiční sestavu navíc obohatí speciální host, zpěvák Peter Lipa.