Přeskočit na hlavní nabídku
Divadlo Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce - vstupenky

Křesomyslova 4, 14000 Praha 4, Česká republika

Vyhledat trasu(Otevře se v nové záložce)

97 akce/akcí

Počet zobrazených akcí: 20 z 97

Informace o místě konání

Divadlo na Fidlovačce

Stavba budovy byla zahájena v roce 1921. Divadlo bylo slavnostně otevřeno pod názvem Tylovo divadlo v Nuslích dne 5. listopadu 1921. V repertoáru divadla byly především operety. V průběhu své existence několikrát změnilo název. Naposledy k tomu došlo v letech 1963 až 1978, kdy bylo v provozu jako Hudební divadlo v Nuslích.

Divadelní budova poté chátrala až do roku 1995. Po téměř čtvrt století se stalo něco, v co už nikdo ani nedoufal. Když na začátku devadesátých let projížděla kolem ruiny Tyláčku herečka Eliška Balzerová, zrodil se v její hlavě nápad, který vzápětí svěřila svému hereckému kolegovi Tomáši Töpferovi. V roce 1995 společně založili Nadaci Fidlovačka, s jediným cílem- obnovit divadelní budovu a vrátit ji původnímu účelu. Díky třem benefičním večerům, kdy ještě v troskách divadla vystoupily přední české osobnosti uměleckého světa bez nároku na honorář, se podařil vyvolat zájem o chátrající budovu u širší veřejnosti. Představení vysílala Česká televize a v přímém přenosu mohli diváci během vysílání posílat peníze na obnovu budovy, což se také ve velkém dělo.

Téměř celonárodní sbírkou i dary ze světa (přispěl i nejslavnější švec Tomáš Baťa), a s přispěním Městské části Prahy 4 se povedlo shromáždit potřebné finanční prostředky a s pomocí tehdejšího vedení Městské části Prahy 4, mnoha anonymních i neanonymních dárců se podařilo zcela zdevastovanou budovu probudit k životu, a nově zrekonstruované Divadlo Na Fidlovačce otevřít Tylovou a Škroupovou Fidlovačkou. Divadlo Na Fidlovačce se znovu otevřelo pro veřejnost 28. října 1998 – tedy po dvacetileté odmlce.

Tomáš Töpfer byl od znovuotevření Fidlovačky po celou dobu ředitelem divadla. V roce 2012 se rozhodl divadlo opustit a přejít na ředitelský post Divadla na Vinohradech. Vedení divadla se ujala Eliška Balzerová, která vedla divadlo po čtyři roky. V říjnu roku 2015 se grantová kulturní komise Magistrátu hl. města Prahy rozhodla Divadlo Na Fidlovačce finančně nepodpořit, což bylo jasné vyřčení ortelu nad jeho budoucností.

Na konci roku 2015, kdy vše nasvědčovalo tomu, že divadlo bude muset své brány již potřetí za svoji 95 letou existenci divákům uzavřít, oslovili tehdejší ředitelku dva podnikatelé - ing. Jan Koťátko a Jan Beneš s nabídkou divadlo finančně podpořit a udržet jeho soubor na nuselské scéně. Od roku 2016 má Divadlo Na Fidlovačce nové vedení a snaží se spolu s týmem svých spolupracovníků v budově, která letos oslaví 95 let od svého otevření, dostát tomu, co si na počátku vytkli jeho zakladatelé: „Divadlo vychází ze života a do života se vrací.“

V březnu 2006 zahájila svou činnost poboční scéna Divadla Na Fidlovačce, výstižně nazvaná KOMORNÍ FIDLOVAČKA. V prostoru pro 160 diváků, kde bylo původně kino Morava, je možné uvádět komornější repertoár – takříkajíc z očí do očí. „Velkou“ Fidlovačku dělí od té „menší“ pouhých 333 kroků! Stačí přejít park a vydat se směrem k náměstí Bratří Synků do Boleslavovy ulice č. 13.

Doprava:
Divadlo se nachází v pražských Nuslích. Velkou scénu Divadla Na Fidlovačce najdete na adrese Křesomyslova 625, Praha 4. Komorní Fidlovačka je jen o 333 kroků dále přes park směrem k náměstí Bratří Synků na adrese Boleslavova 13, Praha 4.

Tramvajové spojení do Divadla Na Fidlovačce:
linky 7, 14, 18, 24 - zastávka Divadlo Na Fidlovačce,
Tramvajové spojení do Komorní Fidlovačky:
linky 18, 11 - zastávka Náměstí bratří Synků
Metrem
linka C - stanice Vyšehrad

Parkoviště najdete nejblíže na náměstí Bratří Synků (2 zastávka tramvají od Divadla Na Fidlovačce) nebo naproti Fidlovačce u budovy UPC.